Skip to content

126 Linnea LaneBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$494,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block1068.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
56%
Improvement Value:$124,500
44%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,305+5.4%
2024$6,933+3.6%
2023$6,690+1.3%
2022$6,603+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$494,000
Sq Ft1,440DeedBook 19274, Page 1369Recorded1/12/2023

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12270, Page 1735

Property Sale

Sale
$125,400
DeedBook 5170, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1994