Skip to content

494 Austin AveBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 30, 2016

Property Information

Block1068.04
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,094
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
40%
Improvement Value:$235,200
60%
Total Assessment$392,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,231+5.4%
2024$9,710+3.6%
2023$9,369+1.3%
2022$9,247-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 16501, Page 724Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$168,700
DeedBook 5136, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1994