Skip to content

454 Austin AveBrick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Apr 6, 2015

Property Information

Block1068.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2356
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,915
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
43%
Improvement Value:$195,800
57%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,895+5.4%
2024$8,442+3.6%
2023$8,145+1.3%
2022$8,039+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 16055, Page 968Recorded4/15/2015

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5038, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1992