Skip to content

470 Austin AveBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$147,600
Last Sale Date
Aug 27, 1993

Property Information

Block1068.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1692
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,692
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
49%
Improvement Value:$169,200
51%
Total Assessment$334,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,723+5.4%
2024$8,278+3.6%
2023$7,987+1.3%
2022$7,884+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$147,600
DeedBook 5114, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1993