Skip to content

474 Austin AveBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Apr 6, 1993

Property Information

Block1068.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,884
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
50%
Improvement Value:$163,300
50%
Total Assessment$328,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,569+5.4%
2024$8,132+3.6%
2023$7,846+1.3%
2022$7,745+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5059, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1993