Skip to content

478 Austin AveBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 25, 2006

Property Information

Block1068.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,388
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
53%
Improvement Value:$139,700
47%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+5.4%
2024$7,344+3.6%
2023$7,086+1.3%
2022$6,994+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13378, Page 1496

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 5177, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1994