Skip to content

395 20th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 5, 1999

Property Information

Block1068.109
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,678
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
51%
Improvement Value:$137,900
49%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,416+5.2%
2024$7,050+3.5%
2023$6,815+1.4%
2022$6,721+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5750, Page 203

Property Sale

SaleMulti
$142,500
DeedBook 5214, Page 875

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 4910, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1984