Skip to content

327 Prospect Dr.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 12, 2006

Property Information

Block1068.115
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,536
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
53%
Improvement Value:$126,800
47%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547+5.8%
2024$6,188+3.9%
2023$5,953+1.4%
2022$5,869+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$355,000
DeedBook 13174, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$133,500
DeedBook 5516, Page 390

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 5141, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1983