Skip to content

323 Prospect DrBrick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2005

Property Information

Block1068.115
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF-P 2032
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,032
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,300
46%
Improvement Value:$171,000
54%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,229+5.4%
2024$7,810+3.6%
2023$7,536+1.3%
2022$7,438+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958