Skip to content

438 Carole Ave.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Date
Nov 23, 2022

Property Information

Block1068.118
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-P 1452
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,452
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
52%
Improvement Value:$129,500
48%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+5.4%
2024$6,676+3.6%
2023$6,441+1.3%
2022$6,358+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 15736, Page 1648Recorded1/31/2014

Property Sale

SaleMulti
$332,500
DeedBook 13340, Page 1675

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 12543, Page 1001

Property Sale

SaleMulti
$269,000
DeedBook 12220, Page 1213

Property Built

Built

Year Built: 1970