Skip to content

429 Harris AveBrick, NJ 08724

Built 2004

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 17, 2006

Property Information

Block1068.118
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,176
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
44%
Improvement Value:$180,700
56%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,370+5.4%
2024$7,944+3.6%
2023$7,665+1.3%
2022$7,565+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 13178, Page 969

Property Sale

SaleMulti
$299,900
DeedBook 12087, Page 1565

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 11613, Page 387