Skip to content

265 Morris AveBrick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$390,220
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block1068.121
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,250
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
53%
Improvement Value:$117,500
47%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+5.6%
2024$5,955+3.8%
2023$5,737+1.4%
2022$5,659+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,220
Sq Ft1,250DeedBook 19344, Page 1001Recorded4/5/2023

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4798, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1966