Skip to content

245 Morris AveBrick, NJ 08724

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block1068.121
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,828
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,400
51%
Improvement Value:$130,300
49%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,935+5.4%
2024$6,581+3.6%
2023$6,350+1.3%
2022$6,268+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,828DeedBook 19977, Page 1265Recorded4/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1955