Skip to content

291 Morris AveBrick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2003

Property Information

Block1068.121
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description2SF-P 1730
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
48%
Improvement Value:$142,900
52%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,201+5.4%
2024$6,834+3.6%
2023$6,594+1.3%
2022$6,508+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968