Skip to content

256 Morris AveBrick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block1068.123
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,080
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
59%
Improvement Value:$99,100
41%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,306+5.4%
2024$5,984+3.6%
2023$5,774+1.3%
2022$5,699+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965