Skip to content

242 Gloria PlBrick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block1068.126
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,470
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,400
54%
Improvement Value:$123,300
46%
Total Assessment$269,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,039+5.4%
2024$6,680+3.6%
2023$6,446+1.3%
2022$6,362+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 16771, Page 1406Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale
$273,500

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 15857, Page 1722Recorded7/25/2014

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 13720, Page 656

Property Sale

SaleMulti
$132,500
DeedBook 5495, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1964