Skip to content

245 Westwood PlBrick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Feb 19, 1997

Property Information

Block1068.126
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1832
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,832
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
45%
Improvement Value:$173,500
55%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,182+5.4%
2024$7,765+3.6%
2023$7,493+1.3%
2022$7,395+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 5448, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1980