Skip to content

241 Westwood PlBrick, NJ 08724

Built 1930

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block1068.126
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,101
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
65%
Improvement Value:$69,900
35%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,207+5.4%
2024$4,942+3.6%
2023$4,768+1.3%
2022$4,706+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$182,500
Sq Ft1,101DeedBook 19653, Page 558Recorded4/10/2024

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook 13817, Page 1192

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5744, Page 860

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5356, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1930