Skip to content

427 Harper AveBrick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 30, 1994

Property Information

Block1069.89
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,608
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,300
41%
Improvement Value:$208,500
59%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,234+5.4%
2024$8,764+3.6%
2023$8,456+1.3%
2022$8,346+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5178, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1972