Skip to content

291 Prospect DrBrick, NJ 08724

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block1070.90
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,016
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
48%
Improvement Value:$154,300
52%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+5.4%
2024$7,352+3.6%
2023$7,094+1.3%
2022$7,002+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,016DeedBook 20245, Page 1709Recorded1/2/2026

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 11294, Page 1555

Property Built

Built

Year Built: 1979