Skip to content

426 Harper Ave.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Mar 31, 1999

Property Information

Block1071.88
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,980
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
45%
Improvement Value:$151,300
55%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+5.4%
2024$6,869+3.6%
2023$6,627+1.3%
2022$6,542+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$138,500
DeedBook 5701, Page 722

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5259, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 4842, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1974