Skip to content

409 20th AveBrick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block1072.75
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,462
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
52%
Improvement Value:$129,100
48%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,092+5.2%
2024$6,742+3.5%
2023$6,517+1.4%
2022$6,427+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,462DeedBook 17833, Page 1762Recorded3/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 1984