Skip to content

424 20th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 18, 2005

Property Information

Block1074.87
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,320
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
56%
Improvement Value:$109,700
44%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,517+5.4%
2024$6,185+3.6%
2023$5,968+1.3%
2022$5,890+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 12444, Page 212

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5075, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1960