Skip to content

447 19th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 5, 2016

Property Information

Block1075.91
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF1G 2019
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,019
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
45%
Improvement Value:$170,900
55%
Total Assessment$313,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180+5.4%
2024$7,763+3.6%
2023$7,490+1.3%
2022$7,393+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,019DeedBook 16445, Page 39Recorded7/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 14496, Page 902

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 11367, Page 1355

Property Sale

SaleMulti
$218,750
DeedBook 10541, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1955