Skip to content

453 18th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block1076.92
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,286
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
52%
Improvement Value:$129,600
48%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,852+5.6%
2024$6,490+3.8%
2023$6,253+1.4%
2022$6,169+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960