Skip to content

435 18th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block1077.86
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
52%
Improvement Value:$125,300
48%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,794+5.4%
2024$6,448+3.6%
2023$6,221+12.8%
2022$5,515+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,248DeedBook 18339, Page 1931Recorded2/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 11691, Page 1827

Property Built

Built

Year Built: 1950