Skip to content

733 Old Burnt Tavern RdBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
Jan 9, 2024

Property Information

Block1078.77
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,900
59%
Improvement Value:$101,800
41%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,425+5.2%
2024$6,108+3.5%
2023$5,904+1.4%
2022$5,823+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$412,500
Sq Ft1,296DeedBook 19605, Page 1392Recorded2/13/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950