Skip to content

260 Burnt Tavern RdBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Oct 30, 2002

Property Information

Block1079.78
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1070
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,070
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
52%
Improvement Value:$104,000
48%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,648+5.2%
2024$5,370+3.5%
2023$5,190+1.4%
2022$5,119+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 11122, Page 1833

Property Built

Built

Year Built: 1975