Skip to content

401 17th AveBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block1079.78
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,304
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
61%
Improvement Value:$89,400
39%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,751+5.4%
2024$5,455+3.6%
2023$5,265+1.5%
2022$5,189+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960