Skip to content

20 Hulse Landing Rd.Brick, NJ 08723

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block108.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage660
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,200
67%
Improvement Value:$59,300
33%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,688+5.2%
2024$4,456+3.5%
2023$4,305+1.3%
2022$4,251+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft660DeedBook 20212, Page 1998Recorded12/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1965