Skip to content

22 Hulse Landing Rd.Brick, NJ 08723

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block108.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,170
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,800
53%
Improvement Value:$112,900
47%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,890+5.5%
2024$5,586+3.7%
2023$5,388+1.3%
2022$5,317+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,170DeedBook 20213, Page 1Recorded12/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1975