Skip to content

432 18th AveBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block1080.85
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2456
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,456
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
42%
Improvement Value:$198,400
58%
Total Assessment$340,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,897+5.4%
2024$8,444+9.4%
2023$7,722+1.3%
2022$7,622+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft2,456DeedBook 19369, Page 841Recorded5/4/2023

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft2,456DeedBook 19205, Page 1730Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$354,000
Sq Ft2,456DeedBook 19088, Page 1634Recorded7/5/2022

Property Sale

SaleMulti
$317,500
DeedBook 11476, Page 1572

Property Built

Built

Year Built: 1970