Skip to content

450 18th Ave.Brick, NJ 08724

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block1081.93
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,080
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
42%
Improvement Value:$189,700
58%
Total Assessment$329,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,605+5.4%
2024$8,167+3.6%
2023$7,880+1.3%
2022$7,778+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$429,900
DeedBook 12929, Page 1631

Property Built

Built

Year Built: 2005