Skip to content

464 18th AveBrick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2007

Property Information

Block1081.93
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,596
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
54%
Improvement Value:$122,700
46%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,711+5.6%
2024$6,356+3.8%
2023$6,124+1.4%
2022$6,041+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979