Skip to content

449 17th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block1081.93
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class16
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,288
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
54%
Improvement Value:$119,300
46%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,768+5.4%
2024$6,423+3.6%
2023$6,197+1.3%
2022$6,117+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965