Skip to content

255 Prospect Dr.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2011

Property Information

Block1082.94
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,399
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
38%
Improvement Value:$230,700
62%
Total Assessment$373,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,741+5.4%
2024$9,244+3.6%
2023$8,919+1.3%
2022$8,804+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$409,000
DeedBook 13905, Page 500

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 5022, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1950