Skip to content

420 17th AveBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block1083.84
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
49%
Improvement Value:$128,800
51%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,533+5.4%
2024$6,200+3.6%
2023$5,982+1.3%
2022$5,905+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976