Skip to content

250 Burnt Tavern RdBrick, NJ 08724

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$459,900
Last Sale Date
Oct 6, 2025

Property Information

Block1084.79
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,076
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,000
48%
Improvement Value:$119,500
52%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,054+5.2%
2024$5,755+3.5%
2023$5,563+1.4%
2022$5,487+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$459,900
Sq Ft1,076DeedBook 20164, Page 1476Recorded10/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1964