Skip to content

414 17th Ave.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$98
Last Sale Date
Mar 9, 1999

Property Information

Block1084.79
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
51%
Improvement Value:$122,200
49%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,301+5.4%
2024$5,977+3.6%
2023$5,770+1.5%
2022$5,687+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000