Skip to content

411 16th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1978

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 13, 1994

Property Information

Block1084.79
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,466
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
53%
Improvement Value:$120,900
47%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692+5.2%
2024$6,362+3.5%
2023$6,149+1.4%
2022$6,065+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5187, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1978