Skip to content

394 17th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block1085.70
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,952
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,500
53%
Improvement Value:$126,600
47%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,011+5.2%
2024$6,665+3.5%
2023$6,442+1.4%
2022$6,354+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,952DeedBook 19963, Page 1235Recorded3/26/2025

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 13534, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1960