Skip to content

379 16th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1967

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block1085.70
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,904
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,400
50%
Improvement Value:$134,400
50%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,055+5.2%
2024$6,707+3.5%
2023$6,483+1.4%
2022$6,394+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000
Sq Ft1,904DeedBook 18934, Page 893Recorded3/4/2022

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,904DeedBook 18695, Page 1972Recorded9/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 12472, Page 1999

Property Built

Built

Year Built: 1967