Skip to content

503 Azalea Dr.Brick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
May 19, 2000

Property Information

Block1086.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1536
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,536
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,700
44%
Improvement Value:$165,000
56%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,692+5.4%
2024$7,300+9.0%
2023$6,697+1.3%
2022$6,610+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 10124, Page 1312

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 5119, Page 960

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5098, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1993