Skip to content

705 Spiral Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 7, 2007

Property Information

Block1086.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,050
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
42%
Improvement Value:$181,000
58%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,159+5.2%
2024$7,756+3.5%
2023$7,497+1.4%
2022$7,394+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 13802, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1985