Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
531 Burnt Tavern Rd.Brick, NJ 08724
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2010
Property Information
Block1086.06
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.2
Building Details
Building Class10
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningOPT
Sq Footage3,388
Acreage1.23
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$338,300
58%
Improvement Value:$240,100
42%
Total Assessment$578,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,096 | +5.4% |
| 2024 | $14,327 | +3.6% |
| 2023 | $13,824 | +1.3% |
| 2022 | $13,644 | +1.7% |
Property History
No events match the selected filters.