Skip to content

557 Azalea DrBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 23, 1991

Property Information

Block1086.07
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1708
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,500
46%
Improvement Value:$160,600
54%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+5.4%
2024$7,334+3.6%
2023$7,077+1.3%
2022$6,985+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4939, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1970