Skip to content

648 Spiral DrBrick, NJ 08724

Built 1967

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Nov 8, 1999

Property Information

Block1086.08
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,778
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
52%
Improvement Value:$124,400
48%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,760+5.2%
2024$6,426+3.5%
2023$6,212+1.4%
2022$6,126+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5760, Page 45

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5627, Page 130

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5483, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1967