Skip to content

500 Burnt Tavern Rd.Brick, NJ 08724

Public Property

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Jul 23, 1999

Property Information

Block1086.08
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page56.2

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningOPT
Sq Footage---
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$3,458+2.8%
2000$3,364+3.7%
1999$3,243+0.4%
1998$3,231+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$207,000
DeedBook 5723, Page 143