Skip to content

421 Ward Ave.Brick, NJ 08724

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block1089.83
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class45
Description2SF2G-P 2634
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage2,634
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
37%
Improvement Value:$240,300
63%
Total Assessment$380,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+5.4%
2024$9,420+3.6%
2023$9,089+2.0%
2022$8,915+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$699,000
Sq Ft2,634DeedBook 20093, Page 293Recorded8/5/2025

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5760, Page 48

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4786, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1989