Skip to content

417 Ward Ave.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 24, 2002

Property Information

Block1089.83
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page57.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,634
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
39%
Improvement Value:$224,000
61%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,566+5.4%
2024$9,078+3.6%
2023$8,759+1.3%
2022$8,646+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 10966, Page 237

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4840, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1989